Home Amplifiers Electric Guitar Amps Blackstar IDCORE10 10W Stereo Combo Amplifier
Placeholder
Back to products
Placeholder
Blackstar IDCORE10 10W Stereo Combo Amplifier
Out of stock
Add to wishlist
Categories: Acoustic Guitar Amps, Amplifiers, Electric Guitar Amps
Share:
  • Description
  • Additional information
Description
Specifications:
General:
  • Product Range: ID:Core
  • Model: ID:Core Stereo 10
  • Technology Type: Digital
Electronics
  • Wattage: 10
  • Inputs: Guitar Input, MP3/Line Input, and USB Input
  • Channels: 6× Clean Warm, Clean Bright, Crunch, Super Crunch, OD 1, and OD 2
Controls:
  • 6× Voice Control
  • 12× Stereo Effects Control
  • Tap Tempo and USB Input
  • Volume, ISF, and Effect Level
  • Tuner
Dimensions:
  • Weight: 3.7 kg
  • Dimensions: 13.4 × 10.4 × 7.3-inch (W× H× D)
Blackstar ID:Core 10W Includes:
  • 2× 5W Programmable Combo
  • Super Wide Stereo
  • EQ(Equalizer) with Patented ISF
  • Free INSIDER Software
  • USB Audio
  • Stereo MP3/Line In with Dynamic EQ(Equalizer)
  • Stereo Speaker Configuration
Made in China
Additional information
Brand
Blackstar
Related products
Sold out
Kustom Sound AMX 100 Amplifier
Add to wishlist
Read more
Quick view
-10%
Sonicake Sprint QAM-15 Compact 15W Electric Guitar Amplifier
Add to cart
Quick view
-10%Sold out
Blackstar Debut 15E Guitar Amplifier
Read more
-11%
Hotone Pulze Mini Multifunctional Modern Bluetooth Modeling Amplifier
Add to cart
-4%
Kustom Sound FX15 Guitar Amplifier
-17%Sold out
Blackstar ID Core 20W 2×10 Stereo Combo Guitar Amplifier – Version 3